Виставка “Свято” в Музеї Івана Гончара

26 Травня, 2023

18 травня, до Міжнародного дня музеїв та Всесвітнього дня вишиванки, в Музеї Івана Гончара відкрився проєкт «СВЯТО» — виставка українського та кримськотатарського традиційного одягу з приватних колекцій ”Відкрита скриня”, Ігоря Перевертнюка, Богдана Петричука, Олени Скрипки, Рустема Скибіна, Володимира Щибрі.

На виставці представлені зразки святкового вбрання з Полтавщини, Київщини, Слобожанщини (Харківської, Сумської, Луганської та Донецької областей), Чернігівщини, Полісся, Гуцульщини, Покуття, Буковини, Поділля та Криму.

Куратор проєкту Петро Гончар пропонує поглянути на традиційний стрій не лише як на етнографічний матеріал, а як на самодостатню цінність поза простором та часом, трактуючи свято мовою народного вбрання.

По-перше — разом з творцями унікальних мистецьких творів відчути СВЯТО та святковий настрій, що декларується в кожному комплексі одягу та в кожному його елементі, адже готувався такий одяг переважно до святкових, кульмінаційних подій у житті нашого народу.

По-друге — співпережити СВЯТІСТЬ у сприйнятті і ставленні до народного одягу, що плекались віками і проявлені у сакралізації вбрання, його оберегових функціях.

По-третє — прочитати традиційний одяг як СИМВОЛ, що є близьким до поняття святості в українському політичному та історичному контексті. Наш народ проніс як прапор народне вбрання через багаторічні руйнівні та асимілятивні процеси поруч з власною національною ідентичністю та гідністю. (з прес-релізу на сайті Музею Івана Гончара).

Шість костюмів на виставці – з нашої колекції.

Фотозвіт про відкриття виставки додаємо.

Фото: Олег Мітюхін, Юлія Остроушко.